Sosyal Medya Reklamları

Günümüzün en etkili kitle iletişim araçlarının başında gelen sosyal medya, her geçen gün hayatımızdaki önemini arttırmaya devam ediyor. Firmaların, tüketiciye direkt olarak ulaşmasını sağlayan sosyal medya reklamları, oldukça önemli bir Pazar payına sahip. Sosyal medya reklam kampanyaları oluşturma ve bunların takibini ölçmek, yeni stratejiler ve yöntemler belirlemede oldukça etkili olmaktadır.

Sosyal Medya Reklamları
SOSYAL MEDYA REKLAMLARI NEDİR ?

Sosyal medya reklamları çok fazla sayıda sosyal medya kanalını içerir. Bu kanalların hepsine reklam vermek yerine, size uygun olarak sosyal medya kanalında reklam vermeye başlamanız mantıklı olacaktı. Hangi sosyal medya platformunda reklam vereceğinizi belirlerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Reklam vereceğiniz sosyal medya kanalını belirlerken hedef kitlenizi iyi değerlendirmeniz gerekiyor.
Reklam vereceğiniz coğrafi bölgeyi iyi belirlemelisiniz.
Zaman planlamasını iyi yapmanız gerekmektedir.
Bütçe belirleme sürecinde mantıklı adımlar atmanız gerekiyor.
Sosyal medyaya neden vereceğinizi ve stratejilerinizi iyi belirlemeniz gerekiyor.
Sosyal Medya Reklamları, Reklamcılık ve PR çalışmalarında en önemli unsurların başında gelmektedir. Reklam vermeden önce doğru bir planlama belirlemeli ve  kaliteli görseller kullanarak anlaşılır/güçlü bir dil kullanarak etkileşime geçmelisiniz.

Sosyal Medya Reklamları
SOSYAL MEDYA REKLAM VERME AŞAMALARI

Sosyal medya kampanyaları oluştururken, sizlerden alınan bilgiler ışığında ürün ve hizmetlerin, pazarlama ve içerik üretimleri netleştirilmesi gerekir.
Kampanyanın hangi sosyal medya kanalı aracılığı ile paylaşılacağı ve etkileşimin nasıl olacağı belirlendikten sonra kampanya süreci başlanır. Sonrasında etkileşim raporları belirlenir.
Etkileşim raporları, kampanyanın ve uygulanan stratejinin değerlendirme ve ölçümünü yapar. Bu sayede kampanyanın devamlılığı hakkında izlenecek olan yollar daha sağlıklı bir şekilde gözden geçirilir.
Sosyal medya reklamcılığı ile ürün ve hizmetler çok büyük kitlelere ulaşabilmektedir. Bu nedenle tanıtımı daha kolay ve hızlı olmaktadır. Sonuç olarak ürünler daha hızlı alıcı bulabilirler.
Müşteri sadakat stratejileri sayesinde takipçileriniz ile iletişimde bulunarak etkileşimi daha üst seviyede tutabilirsiniz.

Hizmet ve ürünlerinizi öne çıkartarak, sponsorlu reklamlar gibi stratejiler ile daha üst seviyelere çıkabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA REKLAMCILIĞI AVANTAJLARI
Sosyal medya reklamcılığı ile kısa süre içinde çok fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Firmalar, kişiler, web siteleri hizmet ve ürünlerini tanıtmak için bütçelerinin çok büyük bölümünü sosyal medya pazarlaması için harcamaktadır. Bunun sonucunda ise anlık olarak hedef kitlelerine reklam yapabilme şansına sahip olmaktadırlar. Sosyal Medya Reklamlarının dijital pazarlama da etkili olmanın çok fazla avantajı bulunmaktadır.

Sosyal medya reklamları, hedef kitlesi geniş olduğu için hizmet ve ürünlerin tanıtımını çok hızlı ve kolay bir şekilde yapılmaktadır.
Dijital platformlarda reklamların yayınlanma sayısı oldukça fazla olduğu için, internet kullanıcıları gün içerisinde çok defa reklam ile karşılaşırlar. Bu da reklamların kitlelere daha hızlı yayılması anlamına gelmektedir.

Sosyal medya reklamları ile, düşük bir bütçe ile çok sayıda kişiye ulaşma şansınız vardır. Geleneksel pazarlamada maliyet oldukça yüksektir. Sosyal medya ise bunun aksine düşük maliyet ile uygun ve etkili reklam anlamına gelmektedir.

Sosyal medya reklamcığı ölçülebilirdir. Reklamların kaç kişiye ulaştığı ve kaç kişi tarafından tıklandığı gözükmektedir. Bu tarz analizler yaparak yeni reklam stratejileri geliştirebilirsiniz.
Sosyal medya üzerinde reklam verdikten sonra reklam içeriklerini ve hedef kitlesini değiştirebilirsiniz. Aynı zaman reklamların ne zaman başlatılacağı ve durdurulacağını manuel olarak belirleme imkanına sahipsiniz.

Sosyal medya, reklamların hangi hedef kitleye ulaşacağını belirleyebildiğiniz bir reklam anlayışı sunmaktadır. Kullanıcıların eğitim durumu, yaşı, cinsiyeti, demografik özelliklerine göre hedef kitle belirleme yapabilirsiniz. Aynı zamanda lokasyon belirleyerek, reklamlarınızın o bölge içindeki internet kullanıcılarına ulaşmasını sağlayabilirsiniz.