Advertorial Reklamlar

Advertorial, üzerinde düzenleme yapılmış makale görünümündedir ancak aslında internet ortamında anladığımız şekliyle advertorial, bir ürün veya hizmeti tanıtmak amacıyla ücretli (veya ücretsiz) olarak yazılmış içerik anlamına gelir. Kelime advertisement ve editorial (reklam ve yazınsal) kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır.

Müşteri veri analizleri şirketinizin satış ve pazarlama ve müşteri hizmetleri departmanı için önemli finansal imkânlar sağlayabilirler. Böylesi fazla veriyle uğraşmak için şirketler, müşteri bilgilerini anlamlı hale getirmeye çalışırlar.

Advertorial Ne İşe Yarar?
Advertorialler bu noktada şirketlerin ürün ve hizmetlerini bir tıklamayla sitelerde tanıtılması için ortaya çıkmış bir yoldur. Genellikle yerli reklamlarla ilgilidirler. Bilgi vericidirler ancak asıl pazarlama unsurunu içlerinde barındırırlar. Resim, video, çizim ve metin içerikleri şeklinde olmakla beraber, aynı zamanda arama motoru sonuçlarına veya sosyal medyada tanıtıcı hikaye ve içerik şeklinde de desteklenebilirler.

Son dönemlerde ciddi bir satış ve pazarlama aracı olarak kullanılma açısından önemi artmıştır. Bir pazarlama stratejisi olarak advertorialler, haber yayınları, sosyal medya, şirket siteleri ve diğer ortamlar aracılığıyla, karşılaştığı muhtemel kitlenin tıklayıp indirdiği veya incelediği içerik şeklinde kullanılmaktadır.

Advertorialler aynı zamanda kullanıcıların şüphesini de çekmektedir. Çoğu arama motoru, arama sonuçlarının yukarılarında çıkan paralı reklam linklerini engellemektedir ve bu yazıları cezalandırmaktadır.

Arama motorlarının temel amacı bilginin tarafsız olarak verilmesinin sağlanması ve fikirlerin herhangi bir reklam içeriğiyle çarpıtılmadan açık olarak devridaimini mümkün kılmaktır. Advertorial ne demek olduğunun özeti budur.