Web ve Rakip Analizi

Kurumsal SEO çalışmalarının hedefi, yalnızca internette bulunabilirlik değil, arama sonuç listelerindeki ilk sayfada ve mümkünse ilk sıralarda bulunabilir olmaktır. En doğru hedef kitleye en ekonomik yoldan erişebilmenin en kısa ve kalıcı yolu ise SEO çalışmalarından geçiyor. SEO çalışmalarının ilk adımı ise Web ve Rakip Analizi.

Web ve Rakip Analizi
WEB ANALİZİ VE WEB ANALİZ RAPORLARI
Her geçen gün artan rekabet şartlarında web sitenizin ya da e-ticaret sitenizin ayakta kalabilmesi uzun vadeli bir yatırım olan SEO çalışmalarını zorunlu hale getirmekte. Arama motorlarının yaptıkları algoritma ve web içerik kıstaslarındaki güncellemeler, SEO çalışmalarının da süreklilik gerektirdiğini gözler önüne seriyor.

SEO çalışmalarının ilk adımı olan web ve rakip analizi, web siteniz için bir anlamda sağlık sorunlarının tespiti için bir check-up olarak nitelendirilebilir.

Web sitenizdeki gerek teknik sorunların tespiti ve gerekse içerik ve tasarımsal boyutlardaki aksaklıkların tespiti bu analiz sonunda raporlanır ve çözüm yolları üretilerek uygulanır.

Web ve Rakip Analizi
Site İçi SEO Analizleri
Web siteniz için yapılacak tüm çalışmalar öncelikle web sitenizin kararlı olarak çalışabilmesiyle mümkün olabilir. Bu nedenle site içi SEO olarak adlandırdığımız çalışmalar, başta sitenizin tüm sağlık sorunlarından arındırılmış, kararlı ve kesintisiz hizmet verebilmesine olanak sağlayan tedbirlerin alınmasıyla başlar. Bu çalışmalar, sitenizin sunduğu içeriklerin arama motoru optimizasyonlarına uygunluğunun analiz edilmesiyle devam eder.EO hataları, sonuç ve çözüm odaklı olarak raporlanır.

Web ve Rakip Analizi
İçerik Bazlı SEO Analizi
İçeriğin özgünlüğü ve içeriğinizin site SEO değerleri analiz edilerek, sitenizin Google gibi arama motorlarında kaçıncı sırada olduğunun bulunmasını sağlayacak analizlerdir. Bu analizler sırasında olası SEO hataları, sonuç ve çözüm odaklı olarak raporlanır.

SOSYAL MEDYA SEO ANALİZİ
Web ve Rakip Analizi

Son yılların belki de en etkili dijital pazarlama araçlarından biri haline gelen sosyal medya alanında, sitenizin mevcut konumunun belirlenmesine yönelik olarak yapılan analiz çalışmalarını kapsar. Çalışmalar sonunda hazırlanan analiz raporu, sosyal medya platformlarındaki yerinizin iyileştirilmesine yönelik yapılacak olan çalışmalar için ipuçları verir. Sosyal medya araçlarının etkin kullanımı ve etkin bir dönüşüm için yapılması gerekenlerin de raporlandığı Sosyal Medya SEO analizi, markanızın bilinirliğinin artırılmasında kullanılan en önemli enstrümanlardan biridir.

RAKİP ANALİZİ VE RAKİP ANALİZ RAPORLARI
Artan rekabet koşullarında, işletmenizin ya da web sitenizin rakiplerinin tespit edilmesi de web sitenizin sonuç sıralamalarında yükselebilmesi için yapılacak çalışmalar konusunda kolaylık sağlayacaktır.
Sizinle aynı kategoride yarışan rakiplerinizin sıralamalarının tespiti, hedeflediğiniz anahtar kelimelerdeki rekabet karşılaştırmaları gibi analizlerin yapılması, iyi bir SEO çalışmasının olmazsa olmazları arasında yer alır.

İlk sayfada ve ilk sıralardaki rakiplerin ortak özelliklerinin tespit edilerek analizinin yapılması muhtemel eksikliklerinizin görülerek, bu alanlarda iyileştirme çalışmalarınıza da olanak sağlayacaktır.

Firmanız ya da işletmenizle aynı kategoride hizmet veren ya da benzer ürünlerin satışını yapan firmaların başarısının altında yatan faktörlerin tespit edilmesi ve net bir biçimde ortaya çıkarılması, yapılabilecek en büyük analiz işlemidir.

Bu çalışmalar özellikle yüksek rekabetin yaşandığı kategorilerdeki, rekabet ortamının anlaşılabilmesi, rakiplerin olduğu kadar ortaya çıkan rekabetin de analizinin yapılabilmesine ve tüm rakipler arasından sıyrılarak onların bir adım önüne geçilebilmesini kolaylaştırır.

Rakip Analizi Nasıl Yapılır?
Rakip analizi, sitenizle aynı kulvarda yarışan rakiplerinizin, siteniz için yapılan analizlerine benzer analizlerin yapılması işlemidir. Bu analizlerin yapılması ve raporlanması etkili bir SEO çalışması için büyük öneme sahip.

Rakip Sitelerin Analizinde Kullanılan Kontrol Listeleri
Bu kontrol listeleri, rakiplerinizin gerek teknik altyapıları ve sundukları donanım başarıları, gerekse site içi SEO uygunluk kriterlerinin yanı sıra site dışı SEO çalışmalarındaki başarımlarının analizinde sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Rakip sitelerin analiz kontrol listesini aşağıdaki başlıklarda yapabilmek mümkün:
  • Teknik Ve Teknolojik Alt Yapılarının Analizi
  • Sayfalama Ve Başlık (Title) Uygunluğu
  • İçerik Kalite Analizlerinin Yapılması
  • Sosyal Medya Başarımı
  • Backlink Analizi Ve Backlink Kalitesi
  • Alınan Backlinklerin Kaynağı
  • Rakibi Tanıtım Çalışmaları
  • Anahtar Kelimeler İle İlgili Alınan Backlink Çalışmaları
  • Dofollow / Nofollow Oranları
  • İçeriklerini Hangi Alanlarda Yoğunlaştırdıklarının Analizidir.