Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Web üzerinde başarılı bir dönüşüm, web sitenize gelen bir ziyaretçinin bir ürün ya da hizmet satın alması, e-bülten kaydı yapması, bir indirme işleminde bulunması, üyelik kaydı yapması gibi sitenizin hedeflerini gerçekleştiren kullanıcı eylemlerinin oranıdır.

Dönüşüm oranı optimizasyonu, web sitenizin mevcut ziyaretçi sayısı içinden iyi bir dönüşüm sağlamaya yönelik olarak yapılan kapsamlı çalışmaların bütünüdür.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu
NEDİR BU DÖNÜŞÜM ?

Dönüşüm, ziyaretçinizin web sitenize veya açılış sayfanıza girmesini istediğiniz belirli eylemlerdir.
  • SATIN ALMA
  • BİR BUTONA TIKLATMA
  • KAYIT OLMA
  • KATALOG İNDİRTME
  • TAVSİYE ETME
  • BELİRLİ BİR SAYFAYA YÖNLENDİRME
Dönüşüm Optimizasyonu Nedir ?
Dönüşüm Optimizasyonu ya da Dönüşüm Oranı Optimizasyonu, web sitenizin mevcut trafiğini artırmayı değil, mevcut ziyaretçileriniz içinde, web sitenizin hedeflerini gerçekleştirebilecek ziyaretçi sayısını artırmayı hedefler.

Sitenizin türü ve kategorisine göre hedefleri de değişiklik gösterebilir. Örneğin; sahibi olduğunuz e-ticaret sitesi için dönüşüm, bir ürünün sitenize gelen ziyaretçi tarafından satın alınması iken; indirim market siteleri, gelen ziyaretçilerin e-bülten kaydı yapmalarını bekler.

Bir otomobil markasına ait web sitesinin dönüşümü ise ziyaretçilere otomobillerini daha yakından tanıtabilmek için en yakın bayisi için test-drive formunu doldurtmak olabilir.  Özetle dönüşüm oranı optimizasyonu, web sitenizin hedeflerini gerçekleştirecek olan kullanıcı oranını artırmak için yapılan veri toplama, analiz ve uygulama sürecini içine alan çalışmaların tamamıdır.

Dijital pazarlama ya da e-ticaret platformlarında gelir artırma yöntemleri genel olarak ikiye ayrılır. Bunlardan ilki, hedeflediğiniz ziyaretçi sayısını artırmak. Yani daha fazla ziyaretçi sağlayarak satışları artırmak. İkinci yöntem ise mevcut trafiğinizden daha fazla satın alma eylemi gerçekleştirmektir.
Yukarıda bahsettiğimiz gelir artırma yöntemlerinden ikincisi, dönüşüm oranı optimizasyonu için konuyu ve amacı oluşturur.