Web Tasarım ve Geliştirme

Web tasarımı, bir web sayfasının veya bir web sitesinin tamamının düzeninin oluşturulmasıdır. Web tasarımı, sadece tasarımın bir düzenini bir görüntü olarak tasarlamanın, tasarım, yazılım ve programlama kullanarak bir web sayfası olarak tasarımın tam olarak uygulanması gibi şeyler de içerebilir.

Web tasarımcıları genellikle web sitelerinin görsel düzeninin tasarımından sorumlu olur. Gerçekten de alanında iyi olan tasarımcılar renk düzenlemesi, dizgi, konumsal bağlantılar ve kullanıcı deneyimi gibi çeşitli kavramları dikkate alarak tasarımlarını gerçekleştirir.

Web Tasarımcı Nedir?
Grafik tasarım yazılımı ve prototip oluşturma araçlarının kullanımı ile web tasarımcıları bir web sitesinin ilk sürümünü oluşturabilir. Daha sonra tamamlanmış tasarım kodlama için web geliştiricilerine devredilir. Günümüzde web tasarımcılarının en çok tercih ettiği araçlardan birkaçı, Adobe, Photoshop, Illustrator ve Sketch. Prototip içinse daha çok UXPin ve Mockplus tercih ediliyor.

Web tasarımcılarının genel hatları ile sorumlu olduğu konular, web sitesinin genel performans stili konumlandırması ve kullanıcıların genel görsel algısının sağlanması, prototip tasarım, Ürün kataloğunun grafik tasarımı, reklam tasarımının çeşitli aktivitelerinin gerçekleştirilmesi, sayfa tasarımında ve diğer çalışmalarda yardımcı geliştiricilerin kullanılması olarak sıralanabilir,

Web Geliştirici Nedir?
Web geliştiricileri genellikle ürünlerin kodlamasını geliştirmek için beyinlerinin sağ değil, sol loblarını kullanan ve “dahi” olarak nitelendirilen kişiler olarak kabul edilir. Normal şartlar altında, web geliştiricileri sayfanın tasarımını web tasarımcısından alır ve ardından bu sayfaları kodlamak için ön uç geliştirme teknolojisini kullanır. Sayfanın iyi görünüp görünmediğine pek aldırış etmeseler de kodlamayı fazlasıyla çok önemsiyorlar. Olağanüstü geliştiriciler her zaman ayrıntılara daha fazla önem verir ve her birine tek tek odaklanır.

Web geliştiricilerinin en sık kullandığı kaynak kodu yönetim araçları SVN, CVS, Git vb. iken IDE: WebStorm, Sublime, VS Code vb.; ön uç geliştirme teknolojisinde ise HTML, JavaScript, CSS ve benzeri…

Web Tasarımcı ve Web Geliştirici Arasındaki Farklar Nelerdir?
Genellikle, insanlar web tasarımı ve web geliştirme arasındaki kavramsal farklılıkla ilgili pek net değiller, aralarında hem farklılıklar hem de bağlantılar var. En belirgin olanı ise sitenin görsel veya estetik yönü ile ilgilenenlerin "tasarımcı" olarak adlandırılması; diğeri “web geliştirici"lerin web sitelerinin görünmez tasarımı; yani kodlama kısmı ile uğraşmaları. Kısaca, web arayüzü başlangıçta web tasarımcıları tarafından oluşturulur ve web geliştirici, görüntüyü iyi bir sayfaya dönüştürmekten sorumludur.

Bir web tasarımcısı için en önemli şey portföyleridir. Bir iş görüşmesi için gittiğinizde, insan kaynakları yöneticileri Dribbble veya Behance profilinize bakmak isteyebilir. Web geliştiricileri için Github profiliniz, işe alım yöneticilerini en çok cezbeden referansınız olabilir. Çünkü onların tek görmek istedikleri şey, yaptığınız kodlamalar ve genel anlamda Github kod düzeyinizi en iyi şekilde gösterebilir. Ayrıca Web tasarımcıları daha analitik olsa da, web tasarımcılarının daha yaratıcı ve sanatsal olduğunu söylemek mümkün. Kodlama açısından, web tasarımı ve web geliştirme belli bir düzeyde programlama bilgisi gerektirebilir.

Nitelikli web tasarımcıları, kodu grafik tasarımcılardan ve tasarımı da programcılardan daha iyi anlamalıdır. Etkileyici web sayfalarının yaratıcısı olarak, kullanıcıları şok edecek bir web sitesi yapmak nihai hedefleridir. Kısaca, tasarımcı son kullanıcının site veya web uygulamasında gezinme sürecini nasıl görüntüleyeceğini belirleyen kişidir. Buna ek olarak, web geliştiricilerinin mükemmel kod yazma teknolojisiyle siteyi geliştirmeleri için, estetik bakış açısına da sahip olmaları gerekir.

Tasarımcının fonksiyon prototipini veya görsel efekt şemasını elde etmek de görevleri arasında yer alır. En basit haliyle bir web geliştiricisi, uzun vadede müşterinin işleri nasıl gerçekleştirebileceğine daha fazla odaklanır.

Web sitesinin internet kullanıcıları için daha iyi hale gelmesini sağlamak adına, web tasarımcıları kodlamayı tamamen göz ardı edemez ve web geliştiricileri de tasarımcıyı anlamaya ve daha iyi bir şekilde işbirliği yapmaya çalışmalıdır. Bir web tasarımcısı veya web geliştiricisi; hangisi olursanız olun, oynadığınız rol daima internetin gelişimi için vazgeçilmezdir.

İnternetin geliştirilmesinde, tasarımcılar ve geliştiriciler her zaman vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Web tasarımcısı ile web geliştiricisi, web tasarımı ve grafik tasarım arasında farklılıklar olduğu kadar hepsi birbiriyle bağlantılı da aynı zamanda. 

Bir web sitenizin varsa web tasarım, web geliştirme, işlevsellik, müşteri dönüşümü gibi birçok yeni terimi duymaya başlarsınız. Web tasarımı ve web geliştirme terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır; ancak bu doğru değil. Web tasarımcı olmayabilirsiniz ancak bir web sitesi yaptıracaksanız en azından bu iki kavramın farklarını bilmelisiniz.

Web Sitesi Tasarımı Nedir?
Web tasarımcılarının önemli bir becerileri vardır. Yaratıcı ve yenilikçi görsel web sitesi tasarımlarını oluşturma yeteneğine sahiptirler. Onların çalışmaları öncelikle müşterilerin gördükleri veya daha doğrusu web profesyonellerinin ön uç tasarımı olarak gördüklerine dayanıyor. Web tasarımcıları, bir web sitesinin nasıl göründüğünden daha fazla şeyden endişe duyarlar. Müşterilerin web siteleri ile nasıl bir etkileşime girdiğine daha fazla odaklanırlar; yaygın olarak buna kullanıcı deneyimi denir. İngilizce kaynaklarda UX olarak geçer.

İyi web tasarımcıları, güzel görünen ve çekici görünen bir web sitesi hazırlamak için web tasarımının ilkelerini dahil edebiliyor. Web tasarımcıları, seçtikleri tüm tasarım öğelerinin ve özelliklerinin kullanıcı dostu olmasını sağlar. Web tasarımı, kullanıcıların etkileşimde bulunmak istedikleri, gezinmek kolay ve sezgisel olan web siteleri oluşturmakla ilgilidir. Tasarımcılar, web sitesi arabiriminin ne kadar iyi olduğu kontrol eder.

Web Geliştirme Nedir?
İki tür web geliştiricisi vardır: ön ve arka uç geliştiricileri. Arka uç geliştiricileri, görsel tasarımı oluşturan kodla gelmekle yükümlüdürler. Ön uç web geliştirme, html ve CSS'nin yanı sıra Javascript gibi diğer programlarda da beceri gerektirir.

Bu programlar, bir web sitesinin sahip olduğu farklı stilleri ve düzenleri oluşturmak için gereklidir. Basit bir web sitesi için, ön uç web geliştirme gerekli olan tek web geliştirme olabilir. Bununla birlikte, en karmaşık web sitesi projeleri hem ön uç hem de arka uç geliştirme gerektirir.

Arka uç gelişmeye odaklanan Web geliştiricileri daha gelişmiş programlama dili becerisine sahiptir. Bu tür geliştiriciler, web sitesinin görsel görünümüne karşıt olarak işlevselliğe daha fazla odaklanır. Müşterilerin web sayfaları ile etkileşim kurma yolunda çalışmaktadırlar. Örneğin, bir arka uç geliştirici, müşterilerin doğrudan çevrimiçi işlemleri tamamlamasını kolaylaştırmak için bir e-ticaret web sitesinde, ödeme süreci ve alışveriş sepetleri gibi farklı özelliklerle karşılaşacaktır.

PHP gibi programlarda bilgi arka uç gelişmesinin anahtarıdır. Bu tür bir gelişme, web formları ve farklı API'ler ile çalışan veritabanı ile arabirim oluşturmayı gerektirir. Geliştirme genellikle müşterinin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olan çözümler bulmayı içerir. Mevcut yazılım araçları olmadan, arka uç geliştiricileri yazılımları sıfırdan üretebilir.

Web sitesi işlevselliğini artırmak için eklentiler gibi yazılımlara her zaman güvenmezler. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olan yazılımlar üretiyorlar.

Çoğu kişi ya tasarım ya da geliştirme konusunda daha yeteneklidir, ancak çapraz bilgisi sayesinde web tasarımı hakkında bir şeyler bildikleri ve aynı zamanda sıfırdan bazı yazılımlar geliştirdikleri anlamına gelir.

Web Tasarım ve Web Sitesi Uygulama Geliştirme Kriterleri…

1- Tasarım Site tasarımı öncelikle, kullanıcı beklentileri ve ihtiyaçlarına uygun olmalıdır.
Tasarım sitenin görünümüdür. İyi olarak nitelendirilebilecek tasarım, yüksek kalitede, amaca uygun ve verdiği mesajı destekler nitelikte olmalıdır. Sadece güzel bir giriş sayfası olmaktan öted,  kullanılan görsel öğelerin ve yapının bir bütünlük içinde olması ve objelerin bu amaca hizmet eden şekilde tasarlanmış ve de düzenlenmiş olması önemlidir.

2- Navigasyon Site akışı ve yönlendirilebilirlik önemli olup, aynı zamanda anlaşılabilir ve kullanılabilir nitelikte yapılandırılmış omalıdır.

Sitenin yapısı ve akışı, içeriğin organizasyonunu, bilginin önceliğini, sitede kullanılan metodu gösterir. Yapısı ve akışı iyi olan siteler, tutarlı, açık ve aradığınızı sezgi yoluyla rahatça bulabildiğiniz sitelerdir. Bu tür sitelerde oluşturulan zihinsel model, aradığınız bilgiyi nerde bulacağınızı, tıkladığınızda karşınıza neyin çıkacağını bilmenizi sağlar. Akışın iyi olması da, gitmek istediğiniz yere en hızlı şekilde gidebilmeniz ve sitenin içeriğinin derinlik ve genişliğine kolayca giriş yapabilmekle anlaşılır.

3- İçerik  Sitenin içeriği, hedef kitleye uygunluğu, güncelliği ve ilgi çekicilik yönleri önemli olup, sitedeki metinlerin, gerekli mesajları etkin aktarabilmesi de önemli olmaktadır.
İçerik, sitede verilen bilgi olup, sadece metinden ibaret değildir. Müzik, ses, animasyon ya da video görüntüleri, sitede iletişimi sağlayan her türlü araç içerik olarak nitelenebilir. İyi olarak değerlendirilecek içerik, amacına uygun olan, izleyici için cazip ve alakalı olan içeriktir. Web için geliştirildiği, kısa, açık ve anlaşılır olduğunu gösterebilmelidir. İyi içerik ana fikrini ortaya koymalı, bilgi verici, kullanışlı ya da eğlenceli olması yanında her zaman daha fazlasını istemenizi sağlamalıdır.

4- Teknoloji    Sitenin, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için uygun web teknolojileri kullanıcıyı memnun edecek ve beklentilerini fazlasıyla karşılayacak nitelikte kullanılabilir olmalı, farklı platformlar ve farklı tarayıcılar la da uyumlu olmalıdır.

5- Etkileşim  Kullanıcılar, site sahibi ile kolay ve de etkin bir şekilde etkileşim ve iletişime geçebilmelidirler.
Etkileşim (interaktivite), ziyaretçinin aktif olarak katılımına izin veren sitedir. Etkileşimin iyi olması, ziyaretçinin daha sonra ne tıklayacağını seçmesinden öte, kullanıcının almasına ve vermesine de olanak sağlarken, ziyaretçinin sadece seyirci olmayıp katılımcı ve katkı verici olmasını da sağlar. Etkileşim, web ortamını diğer mecralardan ayıran en önemli özelliklerden biridir. Etkileşimin olması,  webi kullanırken, sadece bir gazete, dergi okumaktan, TV seyretmekten öte bir şey yaptığınız duygusunu pekiştirir.

6- Pazarlama   Sitenin, çevrimiçi pazarlama ve tanıtım konusundaki etkinliği, arama motorlarındaki görünürlük seviyesi; konusu ile ilgili kelimelerle yapılan aramalarda listelenme derecesi; kurumsal kimliğini yansıtma başarısı gibi kriterler de önemli unsurlardır.

7- Yaratıcılık/Yenilik  Sitenin, mimari, tasarım, içerik ve teknoloji açısından yaratıcı ve/veya yeni yaklaşımlar sunabilmesi de önemlidir.

8- Gizlilik Politikası/ Bilgi Güvenliği   Sitenin kullanıcı bilgilerinin gizliliğine ve güvenliğine yönelik politikalarının oluşturulup oluşturulmadığı, gerekli açıklamalar ve önlemlerin yeterliliği, sitede sunulup, sunulmadığı hususları da web sitelerinde aranan özelliklerdir.

9- Genel Deneyim/ Kullanılabilirlik  Kullanıcının, ziyaretçinin  site üzerindeki genel deneyimi, yani  sadık kullanıcıları tarafından sık sık ziyaret ediliyor olması , bülten için kayıt olması, arkadaşlarına e-postayla tavsiye etmesi, sitede belli bir süre kalması, sitenin merak uyandırdığı, ziyaretçinin ayrıcalıklı bir deneyim yaşaması da sitelerin kullanılabilirliği açısından önemldir.

10- Görme Engellilere Uygunluk Görme engellilere, internet teknolojileri kullanılarak web ortamında sunulan bilgi, hizmet ve ürünlerden faydalanabilmesine olanak tanıması ve görme engellilerin de internet ortamında kendilerine yer ve imkan bulmalarına olanak sağlanabiliyor olması da oldukça önemlidir.

Görme Engelliler İçin Web Siteleri Aşağıdaki Kriterlere Uygun Olmalıdır :
  • Jpg dosyaların altında metin açıklamasının yer alması
  • Üyelik için, güvenlik kodlarının isteğe bağlı olarak dinlenebilir olması
  • Sayfa içerisinde kullanılan linklerin tab veya klavye ile erişilebilir olması ve enter ile linklerin çalışması
  • Verilen linklerin etiketlenmesi
  • Başlıklandırmaların anlamlı şekilde, belirli bir sırada yapılması
  • İsteğe bağlı olarak sayfaların yenilenebilmesi
  • Az da olsa görebilenler için, karakterlerin istenilen boyuta getirilebilmesi
  • Şablonlarda sütun ve satırların doğru adlandırılması